Erkek İnfertilitesi Nedenleri

Erkek İnfertilitesi Nedenleri

Erkek İnfertilitesi, Sperm sayısının düşük olması (Oligozoospermi), Sperm hareketlerinin yavaş olması (Asthenozoospermi), Sperm hücrelerininde yapısal bozukluk olması (Teratozoospermi), Sperm hücresinin hiç olmaması durumu (Azoospermi) gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlara neden olan hastalıklar şunlardır:

- Varikosel ( Testislerdeki toplar damarlarda tek veya çift taraflı genişleme durumu )

- Kabakulak sonucu gelişen orchitis (Testis dokusu enfeksiyonu)

- Genetik anomaliler

- Hormon fonksiyon bozuklukları (Beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ve testislerde sperm yapımını uyaran FSH ve LH hormonlarındaki salgılanım bozuklukları)

- İmmünolojik nedenler (Antisperm antikorları)

- İmpotans (Penisin sertleşmemesi)

- Retrograd ejakulasyon (Sperm sıvısının dışarı boşalamayıp geriye mesaneye kaçması durumu)

- İnmemiş testis (Cryptorchidism)

- Radyasyona, yüksek ısıya ve kimyasal maddelere maruz kalma.


AZOOSPERMİ nedir ve neden olur?

Sperm analizinde hiç sperm bulunmaması durumudur. İki tipte olabilir.

1) Sperm yapım bozukluğuna bağlı nedenler

2) Sperm atım bozukluğuna bağlı nedenler (obstrüktif yani tıkanmaya bağlı)

Obstrüktif (tıkanmaya bağlı) tipte testislerde üretilen spermler, epididim organından geçerek vaz deferens olarak bilinen sperm taşıyıcı kanallar aracılığı ile penise taşınır. Üretilen sperm hücrelerinin, bu sistemdeki bir tıkanıklığa bağlı olarak ejakülata (meni) ulaşamaması söz konusu olabilir. Enfeksiyon, travma, geçirilmiş cerrahi operasyonlar, prostat veya vezikülo seminalis kistleri, gibi durumlarda kanal geçirgenliği bozulmuş olduğundan, sperm hücrelerinin dışarı çıkışı ve atımı engellenmiştir.

Doğuştan sperm kanalının gelişmemiş olması (doğuştan vaz deferens yokluğu) durumunda ise testisten sperm taşıyan vas deferens olarak adlandırılan kanalın tek veya sıklıkla çift taraflı olarak olmaması söz konusudur. Sıklıkla vesikulo seminalis ve epididim organının büyük bir kısmının yokluğunda görülür. Bu kişiler %50-80 oranında Kistik Fibrozis adı verilen genetik bir hastalığın taşıyıcısı olabilirler. İğne ile girilerek veya açık operasyonla (TESA / TESE) testisten elde edilen spermlerin yumurta hücresine mikroenjeksiyonu ile çocuk sahibi olmaları mümkündür.

Şeker hastalığı, nörolojik hastalıklar, travma sonucu bel omurlarının hasar görmesi, mesane veya idrar kanalı ameliyatları sonrası ejakülasyon (boşalma) sırasında meninin penisten gelmesi yerine mesaneye doğru geri kaçması da söz konusudur (retrograd ejakülasyon).