Kadın İnfertilitesi Nedenleri

Kadın İnfertilitesi Nedenleri

 

Tüplere Ait Nedenler


Vajen içine boşalınan sperm sıvısı içindeki sperm hücreleri rahim kanalı ve rahim iç boşluğunu geçerek tüplere ulaşırlar. Yumurtlama sonrası tüp içine alınan yumurta hücresine ulaşmaları ve içlerinden bir tanesinin bu yumurta hücresini döllemesi gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin hem açık olması hem de içindeki yumurtayı ve döllenme sonrası meydana gelen embryoyu sağlıklı bir şekilde rahim içine taşıma fonksiyonunun olması gerekmektedir. Tüplerdeki kapanma infertiliteye neden olabildiği gibi, herhangi bir darlık veya transport fonksiyonundaki bir aksaklık da dış gebeliğe neden olabilmektedir. Tüplerin açık olması bu nedenle çok önemlidir. İnfertilite olgularının yaklaşık %30'-35'i tüplerdeki kapanmalar nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Geçirilmiş rahim içi enfeksiyonlar, geçirilmiş rahim veya batın ameliyatları, ya da doğuştan kapalı olduğu durumlar bu nedenler arasındadır.

Yumurtlama Bozuklukları


Normal koşullarda, her ay yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek (Graaf Follikülü) çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Adet düzensizlikleri ve infertilitenin en önemli nedeni yumurtlama olmaması yani anovulasyondur. Polikistik Over gibi yumurta sayısının çok fazla olduğu durumlarda hem adet gecikmesi olmakta hem de yumurtlamasız adet döngüleri geçmektedir. Bazen de düzenli adet görüldüğü halde yumurtlama olmayabilir. Yumurtlama olmadığı durumlarda çeşitli hap veya hormon iğneleri yardımıyla yumurtlama olması sağlanmaya çalışılır.


Rahim kanalı problemleri


İnfertilite oluşumunda serviksin (rahim kanalı) durumu nadiren bir neden oluşturur. Spermleri öldüren ya da hareketsiz hale getiren antikorlar meydana gelmiş olabilir. Bu antikorlar kimi zaman rahim ağzı salgısında (servikal mukus), bazen de sperm sıvısında bulunabilir. Bunun tespiti için kullanılan testler artık günümüzde pek kullanılmamaktadır. Bu gibi durumlarda spermlerin yıkandıktan sonra hareketli spermlerin rahim kanalını geçerek rahim iç boşluğuna enjekte edilmesi yöntemi yani IUI (aşılama) yöntemi en uygun tedavi seçeneğidir.


Rahime ait problemler


Rahim içindeki myomlar, rahimin doğuştan şekil bozuklukları, rahim içinde septum denilen, rahim boşluğunu daraltan bir perdenin olduğu durumlar, rahimin doğuştan çift olması gibi durumlardır.

Bu olguların kimi zaman ameliyatla kimi zaman da rahim içine kameralı bir sistemle müdahale edilmesi yoluyla (Histeroskopi) tedavisi gerekmektedir.


Diğer nedenler

Tiroid Hormon yüksekliği veya düşüklüğü

Süt hormonu yüksekliği

Yaş faktörü (38 yaş ve üzeri)